Web ve Grafik Tasarım Unsurları Nelerdir? Önemi Nedir?

Web ve Grafik Tasarım Unsurları Nelerdir? Önemi Nedir?

Web tasarımı terim olarak anlamı net bilinmeyen bir terimdir. Buna açıklık getirecek olursak; tasarım için oluşan düşüncelerin estetik bir trend seyrederek bir amaca hizmet edecek şekilde yönlendirilen, düzenlenen ve uygulamaya yani tasarıma dönüştürülen işlemlere web tasarımı denilmektedir.

Bu işlemler bittiğinde sonuç olarak karşımıza aktif hale gelmiş bir web sitesi çıkmaktadır. Aktif hale gelen web sitesi son kullanıcı olarak tüm kullanıcılar kolayca internet üzerinden ulaşabilmektedirler.

Web tasarımı birtakım unsurlardan oluşmaktadır. Tasarımda her alanda olduğu gibi web tasarımı alanında da belli başlı hatlar belirlenerek web tasarımı çalışmaları yapılmaktadır. İlk unsura değinecek olursak ilk unsur düzen unsurudur. Web tasarımı oluşturulurken grafikler ve metinler önemli yer kaplamaktadırlar.

Bu nedenle de belli bir düzene sahip olmaları gerekmektedir. Düzenli olmak kullanıcıların aradıklarına kolayca ve hızlıca ulaşmalarına olanak sağlamaktadır.

Web ve garafik tasarımının önemli 5 unsuru nedir?

Web ve Grafik Tasarım Unsurları Nelerdir_3Tasarım kendi içinde düzenli, tutarlı ve dengeli olması düzen unsuruna bağlı olarak gelişen özelliklerdir. İkinci unsur renk unsurudur. Renkten kastımız siteyi yaptırmak isteyen müşterinin isteklerine göre uyulan bir kuraldır diyebiliriz.

Web uyumlu olan renkler müşterinin isteğine göre belirlenebilmektedir. Ve bu renklerle marka logosu, markanın kendisi site üzerinde gösterilebilmektedir. Üçüncü önemli unsur grafik unsurudur.

Web tasarımında grafik kullanımı olmazsa olmazdır. Fotoğraf şeklinde, logo olarak, simgeler biçiminde grafikler kullanılabilmektedir. Grafikler sayfada sıkışık olmamalı ve sayfanın açılırken olan hızını yavaşlatmıyor olmalıdır. Ayrıca da içeriğe uygun bir biçimde konumlandırılmalıdır.

Dördüncü unsur font unsurudur Fontlar web tasarımında önemli yer teşkil etmektedir. Birçok farklı yazı tipi kullanılarak web sitesinin niteliği ve kalitesi artırılabilmektedir. Web güvenli yazı türleri ile yazılan web siteleri yani bu fontlarla oluşturulan web siteleri daha rahat kabul görerek kolayca kullanılabilmektedir. Son olarak da içerik unsuruna da değinecek olursak sitenin grafik tasarımı ve metin kısmını geliştirmek amacıyla kullanılan bir durumdur.

Kullanıcının dikkatini çekmek, kullanıcıyı meraklandırmak ve aynı zamanda merakını gidermek, kullanıcıda şaşkınlık yaratmak, net bilgiler vermek gibi birçok işlevi olan içerik unsuru doğru kullanıldığında ciddi anlamda fark yaratacak ve site daha çok kullanılır hale gelecektir.

Kullanıcıya uygun web ve grafik tasarımı nasıl yapılır?

Web ve Grafik Tasarım Unsurları Nelerdir_6

Web sitesi için yazılan içerik her zaman daha faydalı ve daha özgün olmalıdır. Ve uzunluğu belli kurallar dahilinde olmalı, arama motorları için de uygun kelimeler kullanılarak yazılmalıdır.

Kullanıcıya uygun(kullanıcı dostu) web tasarımı oluşturmak belli başlı araçlar ve menülere bağlı olarak yapılmaktadır. Kullanıcılar için uygun, ihtiyaçları olan bilgilere yönelik, kolayca ve hızlıca site içinde hareket etme gibi birçok temellere dayanarak kullanıcı dostu bir tasarım oluşturmak, site yapmak mümkündür. Örnek verecek olursak da; navigasyon, multimedya, uyumluluk, teknoloji ve interaktiflik temellerine bağlı bir biçimde oluşturulan web siteleri kullanıcıya uygun ve kullanıcıya hitap eden sitelerdir.

Görüldüğü üzere web tasarımı ve grafik tasarımı ayrılmaz bir bütündür. Ve her aşama için de uzmanlık gerektiren bir iştir.

Web ve grafik tasarımı kursları faydaları nelerdir?

Uzmanlık için de genellikle insanlar bu işin eğitimine başvurmaktadırlar. Burada devreye web ve grafik tasarımı kursları girmektedir. Web ve grafik tasarımı kursları kolayca ve hızlıca bu işi öğrenmenin en temel yollarındandır.

En iyi web ve grafik tasarımı kursları sonucunda alınan sertifikasyon ile birlikte uzman unvanı almak, dijital ajans, bilişim sektörü gibi alanlarda iyi bir pozisyonda yer almaya olanak sağlamaktadır. En uygun fiyatlı web ve grafik tasarımı kursları ile verilen eğitimin kaliteli olması göz önüne alındığında genellikle bütçeye uygun bir kurs bulmak da mümkündür.

Son dönemlerde en çok tercih edilen web ve grafik tasarımı kursları teknolojinin gelişmesiyle ilerleyen reklam ve dijitale dönüşen tüm işlemlere göre oluşan çalışan ihtiyacı nedeniyle yani istihdam alanının artması ile oldukça talep görmektedir. Bu talep sürekli olarak artan hatta kümülatif biçimde artmaya katlanarak devam eden bir tercih etme durumu bulunmaktadır.

Sonuç olarak web ve grafik tasarımı artık çoğu firma ve kişi için ihtiyaç haline gelmiş durumdadır dolayısıyla da önemi her geçen gün artış gösteren web ve grafik tasarımı hayatımızda büyük bir yer etmiştir diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişim formunu doldurun ve hemen size ulaşalım. Avantajları kaçırmayın.