Web ve Grafik Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır ve Önemi Nedir?

Web ve Grafik Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

web ve grafik tasarımı nedir_6

Web tasarımı ve grafik tasarımı ayrı görünen fakat aslında bir bütün olan iki tasarımdır. Belli kişileri veya kurumları tanıtmak, etrafa duyurmak amacı ile browserların görüntüleyebileceği şekilde yapılan, hazırlanan özel site tasarımlarına web tasarımı denilmektedir. Aynı şekilde hazırlanan grafik bazlı özel tasarımlara da grafik tasarımı denilmektedir.

Hazırlanan bu özel tasarımların tarayıcıların(browser) tam anlamıyla okuyabilmesi için HTML diline çevrilmesi işlemi yapılmak zorunludur. Web ve grafik tasarımı işinde uzmanlaşmış olan kişiye de web master denmektedir. Web tasarım kendi başına bir sitenin oluşturulması işlemidir.

Fakat grafik tasarımı olmadan sadece web tasarımı sitenin tam anlamıyla oluşturulmasına yeterli olmamaktadır. Grafik tasarımı o sitenin tüm yaratıcılığını ve düzenini, görüntüsünü kapsamaktadır. Web tasarımı günümüzde oldukça büyük bir yere ve öneme sahiptir.

İnternette en etkili kanal hangisidir?

web ve grafik tasarımı nedir_1İnternet üzerindeki en etkili tanıtım kanallarından olan web tasarımı her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir. Web tasarımı kullanıcılar yani kişiler ve takipte olan kurumlar için en resmi ve birincil elden bir bilgilendirme portalı haline dönüşmüştür.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknolojinin hızlanmasının yanı sıra internet de büyük hız kazanmıştır. Bu nedenle de web tasarımı işlemleri için artık sadece blog yani metin olarak içerik değil buna ek olarak Rich Media Applications olarak bilinen zengin medya deneyimi ve içeriği de metin içeriğine eklenmiştir. Bu sayede de birçok video, birçok fotoğraf bu metin içeriklerine ek olarak ayarlanmış ve kullanıcılara bu tür medyaların ulaşmasında en büyük adım atılmıştır.

İnsanlar istedikleri zaman istedikleri yerden internete bağlanarak istediği web sitelerini takip edip, inceleyip gerekli bilgiye ulaşabilmektedir. Web tasarımının en büyük artılarından biri olan internetten istenildiği şekilde ulaşabilme durumu oldukça önemlidir.

Web ve grafik tasarım neden artış gösteriyodur?

web ve grafik tasarımı nedir_2

Web sitesi yaptıran firmalar daha iyi tanınmak adına ve bu kadar yaygın bir teknolojik dönemde her kesime rahatça ulaşabilmek amacıyla web tasarım üzerine olan yatırımlarında artış göstermeye başlamışlardır.

Bu yolla kullanıcıya ulaşmak oldukça kolay ve bu sayede hem kullanıcının işi kolaylaşmaktadır hem de kendini tanıtmak isteyen kişi veya kurumun işi kolaylaşmaktadır.

Web sitesi ne maliyetli ne de maliyetsiz bir işlemdir. İşletmenin bütçesine uygun olarak düzenlenen fiyatlandırmalar ile kısa sürede uygun fiyatlarla web sitesi oluşturulurken aynı zamanda uzun sürede ve biraz daha fazla iş gücü harcanarak daha maliyetli web sitesi oluşturmak da mümkündür.

Tamamen o firmanın veya kişinin tanınmak istediği düzeye, işine verdiği değere göre değişim gösteren bir durumdur.

Web ve grafik tasarımı için maliyet gerekir mi?

web ve grafik tasarımı nedir_3

Web tasarımı için hızlı olsun maliyeti az olsun diyen bir firmaya çok kısa sürede ve çok uygun fiyata hazır temalar üzerinde bir web sitesi hazırlamak mümkündür. Fakat bu hazırlanan site yeterince özgün olmamakla birlikte beklentiyi de çok karşılamayabilmektedir.

Özgün bir web tasarımı için nitelikli ve kaliteli kodların oluşturduğu bir web tasarımı için belli bir maliyeti ve belli bir süreyi gözden çıkarmak gerekmektedir. Web tasarımı aşamalı bir şekilde titizlikle ilerleyen bir süreç takip edilerek yapılmaktadır.

Titiz web ve grafik tasarımı nasıl yapılır?

web ve grafik tasarımı nedir_4

Öncelikle projelendirme kısmı yapılarak genel hatları ile site belirlenir. Ardından grafik tasarımı bölümü yapılarak Web tasarımına bir yön verilir. Diğer aşama da kodlama aşamasıdır.

HTML ve CSS kodlama yapılarak arka planda sitenin kod kısmı yazılır. Daha sonrasında yazılım işlerine geçilerek son olarak da test edilir ve site bitirilir. Bu alanda uzman olmak her aşamayı düşünerek ve takip ederek tamamlamayı gerektirmektedir. Bu nedenle de web tasarımı alanında birçok kalifiye çalışana ihtiyaç duyulmaktadır.

Web tasarımı alanında uzman hale gelmek için de web ve grafik tasarımı kurslarına katılım sağlanmaktadır. En iyi web ve grafik tasarımı kursu ile bu alanda uzman olmak oldukça hızlı ve verimli bir süreçtir. En uygun fiyatlı web ve grafik tasarımı kursları ile hem bütçe zarar görmeden hem de iyi ve verimli bir eğitim ile web tasarımı alanında ilerlemek mümkündür.

Son dönemlerde en çok tercih edilen kurslardan olan web ve grafik tasarımı kursu ile hem kişisel olarak hem de kariyer alanında her zaman bir adım önde olmak web ve grafik tasarımı kurslarının kattığı en büyük artılar arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişim formunu doldurun ve hemen size ulaşalım. Avantajları kaçırmayın.