Oyun Yapma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oyun Yapma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oyun Yapmaya Nereden Başlanmalı?

Oyun yapmak istiyor fakat bu konu ile alakalı hiçbir alakanız yok ise yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

Öncellikle şunu bilmek gerekir ki oyun yapımı prosedürü bir sanat dalıdır. Elektronik ortam üzerinde çalışan ve birçok kişinin bir araya gelerek oluşturduğu bir kompozisyondur. Bu kompozisyonu oluşturan kişiler ise mühendis veya sanatçı olarak adlandırılmaktadır.

Çalışan bireyler oyun yapımı zamanı uzman oldukları alanlara ve bu dallar içerisinde gerçekleştirdikleri işlemlere göre gruplara ayrılmaktadır. Proje süresi boyunca her bir kişi kendi ilgi alanında olan konu ile ilgilenir ve bu konu üzerine yoğun bir şekilde çalışma gerçekleştirir.

Buradan anlayacağınız gibi eğer bir oyun geliştirmek istiyorsanız bunun için bil dal üzerine yoğunlaşmanız gerekecektir. Bu dal sizin üzerinde sürekli çalışma yaparak geliştirmeler gerçekleştireceğiniz ve uzman olmaya çalışacağınız, her daim kendinizi geliştirerek yeni bilgiler edineceğiniz tek dal olacaktır.

Sizlerin oyun yapımı zamanı seçim yapabileceğiniz temel 2 ana dal bulunmaktadır. Bunlar temel plastik sanatlar (bilinen ismi ile görsel sanatlar) ve programlamadır.

Programlama ile Oyun Yapımı

Programlama dalını seçmeniz durumunda oyunun kodlanması ve yazılması işini derinden öğrenmeli olacaksınız. Bunun için ilk olarak çok iyi fizik, matematik ve geometri bilgisine sahip olmanız ya da sonradan bu bilgileri edinmeniz gerekecektir. Çünkü oyun programlaması sırasında objelerin birbiri ile etkileşimini sadece fizik ve matematik formülleri ile sağlayabileceksiniz.

Bu işlemlerden önce tabii ki bir programlama dili öğrenmeniz gerekecektir. Günümüzde oyun yapımı için birçok programa dili bulunmaktadır. Bu programa dilleri arasında en çok kullanılanları Delphi, C++ ve Visual Basic dilleridir. Peki bunlardan hangisini seçmeliyiz? Oyun yapma zamanı en ideal programlama dili C++ olarak bilinmektedir.

Eğer gerçekten oyun yapımı konusunda çok istekli iseniz ilk olarak C++ programlama dilini öğrenmenizi öneririz. Bunun için öncellikle bir kitap elde etmelisiniz. Piyasada bu programlama dili ile alakalı Türkçe ve yabancı kaynaklardan Türkçeye çevrilmiş birçok kitap bulunmaktadır.

Bu kitaplardan birini seçerek öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra elinizde internet gibi muhteşem bir bilgi kaynağı da bulunmaktadır. İnternet üzerinden de gereken bilgilere ulaşarak bu konu ile alakalı birçok şey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Visual Basic ve Delphi programlama dilleri ise C++`a göre daha düşük seviyeli bir dildir, fakat bu diller yardımı ile de oldukça iyi işler ortaya çıkarmak mümkün.

Bu dilleri de C++`da anlattığımız yöntemler ile öğrenmek mümkün. Bundan başka kullanmak istediğiniz programlama dilinin derleyicisi edinmelisiniz. Delphi dili için Borland Delphi, Visual Basic için Microsoft Visualt Studio ya da Visal Basic.NET için ise Microsoft Visual Studio kullanabilirsiniz. Önceden şunu da belirtmek gerekir ki bu derleyicilerden sadece Dev C++ ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Diğerlerini ise ücretlerini ödeyerek satın almanız gerekecektir. Oyun yapımı zamanı biraz önce belirtmiş olduğumuz programa dillerine göre daha az kullanılan programlama dillerinden biri de Java`dır. Oyun programlama işlemi için sadece bir programa dili bilmeniz yeterli olmayacaktır.

Oyunda bulunan görsel içerikleri oluşturabilmeniz için OpenGL ve Microsoft DirectX kütüphanelerinin kullanmasını bilmeniz gereklidir. Bunları da kullanabilmeniz için yazımızda belirtmiş olduğumuz programlama dillerinden en az birini iyi bir seviyede bilmelisiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, hazır grafik motorlarını da kullanabilirsiniz.

Delphive C++ ve Visual Basic için Truevision3D, yalnızca C++ için ise Ogre3D kullanabilirsiniz. Son olarak şunu söylemek gerekir ki oyun programlama işlemi sabır talep etmektedir. Bir anlık sıkılarak bu işi bırakmak isteyeceğiniz durumlarla sıklıkla karşılaşacaksınız. Fakat burada önemli olan sabırlı ve aynı zamanda azimli çalışmalar sürdürerek başarılı işler ortaya çıkarmak.

Çalışmanızın sonucunu gördüğünüz zaman alacağınız zevk kelimelerle anlatılamayacak kadar mükemmel bir histir.

Görsel Sanatlar ve Plastik Sanatlar

Bu sanat dalında çalışmakta olan kişiler tamamen görsel öğeler üzerine işlemler gerçekleştirmektedir. Bu sanat dalının temel görevi oyun içerisinde veya oyunun herhangi bir bölümünde gözle görülen efekt, resim ve objeyi programcıların işleyebileceği bir hale getirmektedir.

Oyunun içerisinde yer alan menü, oyundaki el çizimleri, geçiş sahneler ve animasyon görüntüleri, oyunun ara yüzü gibi daha birçok etken sanatçıların yardımı ile yapılmaktadır. Karakterlerin hareket ettirilmesi ve oluşturulması işlemleri de sanatçıların ellerinden çıkmaktadır. Dijital üzerinde bu sanat dalı teknik açıdan 2 ve 3 boyutlu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

İki Boyutlu Görselleştirme

Görsel açıdan 2D tasarımları günlük hayatımız boyunca her bir alanda görebiliriz. İnternet ve aynı zamanda oyun dünyasında bu tasarımlar oldukça önemli bir yere sahiptir ve temel birimlerden biri olarak bilinmektedir.

Konsept olarak adlandırılmakta olan başlangıç çizimleri, oyun içerisinde kullanılan kaplamalar, blueprint taslakları, etkileşimli arabirim çizimleri (HUD) ve daha buna benzer birçok 2 boyutlu çizim, görsel iletişim açısından çok büyük katkı sağlamaktadır. Buna benzer çalışmalar sırasında kullanabileceğiniz birden fazla program bulunmaktadır.

Fakat bunlar arasında en çok tercih edileni ve kullanım açısından sizlere çeşitli özellikler sağlayabileni Adobe Photoshop serisidir. Genellikle de doku ve kaplama (Texture) oluşturma esnasında kullanıcıları için kolaylıklar sağlayan Photoshop`u, konsept resimlerde profesyonel olan kişilerin tercihi olan Corel Painter serisi bile takip etmektedir.

Diğer bir kullanabileceğiniz alternatif ise Jasc Paint Shop Pro programıdır. Oyun yapımı alanında 2D`yi ele alacak olursak, en önemli konulardan birinin kaplamalar bölümü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Karakterleri, dış ve iç mekanları, yeryüzü, obje gibi yerleri geniş bir alanda kaplamalar ile çizmeniz gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en temel konu çizim zamanı gerçeğe çok yakın olan ve aynı zamanda bütünleşik olan çizimler ortaya çıkarmaktır. Bunu yapabilmek için iyi bir araştırmacı ve gözlemci, bununla beraber her bir ayrıntıya dikkat eden biri olmanız gerekir. Photoshop programı çok zor olmayan bir ara yüze sahip olduğu için alışma süreciniz fazla zamanınızı almayacaktır.

İlk çalışmaya başladığınız zamanlarda gerçek mekanların fotoğraflarında birini referans alarak kaplamalar yapabilir kendinizi geliştirdikten sonra ise programın özelliklerinden yararlanarak birbirinden farklı tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz. Kaplamalardan başka oyununuzu insanlara tanıtacak diğer etken görsel şölen oluşturabilecek taslak çizimleridir. Oyun içerisinde karakterlerin, mekanların, canlı ve farklı yaratıkların oluşturulması için çizim yapmanız gerekecektir.

Bu tür çizimleri yapabilmek için çizim tabletine ihtiyacınız vardır. Çizim tabletleri ile el çizimlerinizi istediğiniz zaman bilgisayar ortamına taşıyabileceksiniz. Bilgisayar üzerinden çizimlerde çeşitli değişikler yapabilir ve çok zahmet gerektiren dijital çizimleri bu ortamda kısa zaman içerisinde oluşturabilirsiniz. Bu alanda çalışabilmek için çizim yeteneği, el-göz koordinasyonu ve anatomi bilgilerinin olması çok önemlidir.

3 Boyutlu Görselleştirme

Bu alanda çalışma gerçekleştiren sanatçılar oyun yer alan tüm üç boyutlu animasyon ve tasarımları yapmaktadır. Karakter, karakter hareketleri, oyun içerisindeki bölümler, objelerin hareket ettirilmesi, oyun içi sahneler, oyunun açılış görüntüleri ve aksiyon sahneleri sanatçıların yardımı ile oluşturulmaktadır.

Bu işi yapabilmeniz için birçok alternatif yazılım bulunmaktadır. Bunların arasında en çok kullanılanı ve tercih edileni 3D Studio Max, Softimage XSI, Maya, Lightwave programlarıdır. Tavsiye olarak bu programlardan birini seçerek görselleştirme işlemine başlamalısınız. Acele etmeden yazılım seçimi yaparsanız ve doğru şekilde bir oyun yapma kursunda öğrenim yolu izlerseniz hem bilgi veriminiz artacak hem de işi daha kolay anlayabileceksiniz.

Bu sanat dalında çalışan sanatçılar bir proje üzerinde çalışma sürdürdüğü zaman ilgilendikleri konu üzerine farklı gruplara ayrılmaktadırlar. Bu gruplar karakter tasarımcısı, animatör ve harita tasarımcısı vs. olarak bilinmektedir. Sizlerde kendinize yakın ve ilgi alanınız olan alanı seçerek uzmanlığınızı bu konu üzerine arttırabilirsiniz.

Fakat bu uzun zaman çalışmanızın ardından kalabalık ekip ve uzman kadrolarla çalıştığınız zaman geçerli olan bir durumdur.

Program seçimi yaptıktan sonra başlangıç yapmak için geldiğiniz zaman ilk olarak kullanmaya başlayacağınız programların menü, özellik, yapı ve simgelerinin ne işe yaradığını öğrenmeli olacaksınız. Yani programı kullanmaya başlamadan önce tanımanız ve sizlere ne gibi özellikler sağladığını bilmeniz gereklidir. Sonrasında ise modellemeyi derinden öğrenerek bu yolda ilerleyebilirsiniz.

Modelleme işlemi her üç boyutlu görselleştirme ve grafik tasarım programlarında aynı manaya gelmektedir ve bir objenin tasarlanması demektir. Modelleme yapabilmek için tekniklerini ve araçları keşfetmeniz gerekecektir. Sonra ise her gün alıştırmalar yaparak modelleme ile bağlı olan gücünüzü arttırmalısınız.

Bir oyun yapma sanatçısının bilmesi gereken en temel ve aynı zamanda önemli husus karakteri doğru bir şekilde tasarlamaktır. Herhangi bir karakteri yüksek düzeyde ve kalitede düzgün bir şekilde modellemeyi başarabilen, aynı zamanda bunu doku ile kaplayabilen birinin modelleme ile alakalı yapacağı pek çok şey kalmamış demektir.

Bu işlemleri gerçekleştiren birisi ciddi bir oyun projesi içerisinde yer alabilir ve uzman modelci olarak çalışma sürdürebilir. Sonrasında animasyon işlemlerine de girerek kendinizi bu alanda da geliştirebilirsiniz. Bu konu da çok önemli bir yere sahiptir.

Çünkü oyunun gerçekliği bakımından ve animasyon mevzusunda her daim çalışmalar yapılması gerekmektedir. Oyunun içerisinde yer alan diyaloglar, aksiyon sahneleri ve buna benzer diğer kareler oyunun zenginliği açısından çok önemlidir. Tüm bu işlemler oyunu daha gerçekçi bir hal getirir.

Detaylara girecek olursak oyun yapımı zamanı üç boyutlu grafik tasarımı ve görselleştirme hakkında öğrenilmesi gereken temel konular aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • Program Tanıma,
  • Modelleme,
  • Görüntü Çıktısı Alma,
  • Kaplama İşlemi,
  • Karakterin Oluşturulması,
  • Animasyon,
  • Özel Efekt ve Simülasyonların Oluşturulması,

Peki grafik tasarımı alanında bu kadar uzun bir yolu geçen birisi sadece oyun yapımında mı yer alabilir? Tabii ki Hayır. Buraya kadar başarılı bir şekilde gelebilen kişi reklam ve aynı zamanda film sektöründe de çalışabilir. Yani bu alandan öğrendikleriniz ile farklı sektörlerde de çalışmanızı devam ettirebilirsiniz.

Oyun yapımı işlemine başladığınız zaman tek bir seçim yapma hakkınız bulunmaktadır. Bu nedenle de bunu olabildiğince iyi bir şekilde değerlendirmeniz ve severek yapabileceğiniz bir dal seçmeniz gerekecektir.

Kendinize uygun olan dalı seçtikten sonra tamamen başka bir dal ile ilgilenerek yeni bir çalışma yapmanız çok büyük hata olacaktır. Bu sebeple de seçim yapmadan önce çok iyi düşünmeniz ve sonrasında karar almanız gereklidir. Hangi dalı tercih ederseniz edin, bu işi ciddi anlamda profesyonel şekilde yapmak istiyorsanız aylarınızı hatta yıllarınızı bu işin harcamalı olacaksınız.

Bu sebeple de bu alanda çalışma yapmadan önce her şeyi göz önünde bulundurarak işe başlamalısınız. Çünkü oyumu yapımı işlemleri hem sizlerden programlama ve görselleştirme ile alakalı bilgi hem de sadece zaman geçtikçe kazanabileceğiniz yüksek seviyeli uzmanlık talep etmektedir.

Bir Cevap Yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişim formunu doldurun ve hemen size ulaşalım. Avantajları kaçırmayın.